Strop Teriva - strop gęstożebrowy
Podstawowe informacje o stropie TERIVA
Strop TERIVA to jeden z najczęściej stosowanych stropów gęstożebrowych. Jest to bardzo prosta konstrukcja złożona z belek kratownicowych oraz pustaków keramzytowych lub betonowych TERIVA, której pełną sztywność nadaje warstwa betonu wylewanego na budowie. Ze względu na relatywnie niskie koszty oraz stosunkowo łatwy montaż strop TERIVA często stosuje się w budownictwie jednorodzinnym.
Strop TERIVA i jego zalety
Chociaż strop Teriva jest technologią ustępującą funkcjonalnością i prostotą montażu bardziej innowacyjnym rozwiązaniom, to wciąż posiada wiele zalet, które przekonują inwestorów do jego stosowania. Jako jeden z najczęściej stosowanych, ten strop gęstożebrowy wyróżnia się przede wszystkim takimi cechami jak:
- stosunkowo niewielki ciężar konstrukcji pozwalający na montaż bez użycia ciężkiego sprzętu
- łatwy transport i składowanie
- stosunkowo niewielki koszt wykonania stropu
- duża uniwersalność dzięki łatwości dostosowania do pomieszczeń o nieregularnych kształtach
Dodatkowe zalety pozwala uzyskać zastosowanie pustaków keramzytowych lub styropianowych. Maleje wtedy ciężar stropu TERIVA, a wraz z nim rośnie izolacyjność termiczna i akustyczna. Ponadto takie pustaki łatwiej jest przycinać, a nie bez znaczenia jest także odporność na wilgoć, mróz, działanie pleśni i mikroorganizmów.
Strop TERIVA i jego wady
Niestety strop TERIVA ma też swoje wady, które czynią go mniej konkurencyjnym w starciu z lekkimi stropami panelowymi. Wynikają one przede wszystkim z ogólnych cech, jakie charakteryzują każdy strop gęstożebrowy.
- dość skomplikowany montaż, który powinien być wykonywany przez doświadczonego fachowca
- konieczność szalowania
- konieczność stemplowania
- stosunkowo duża czasochłonność montażu stropu gęstożebrowego
Trzeba także pamiętać o kontroli jakości betonu, który będzie wylewany na konstrukcję z prefabrykatów. Ma on bowiem duży wpływ na jakość i wytrzymałość finalnego stropu.
Zastosowanie
Tak zalety jak i wady określają dokładnie, kiedy strop gęstożebrowy dobrze się sprawdzi. Zastosowanie stropu Teriva to przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe (głównie jednorodzinne), a dużo rzadziej budownictwo użyteczności publicznej i budownictwo przemysłowe. Głównym ograniczeniem stosowania stropu TERIVA jest czasochłonność montażu oraz jednak ograniczone rozpiętości belek. Stąd w obiektach wielkopowierzchniowych częściej stosuje się płyty stropowe - strunobetonowe, kanałowe czy też stropy typu filigran. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu stropu gęstożebrowego trzeba zatem dokładnie określić, na czym nam najbardziej zależy.