Facebook

Newsletter

Informacje o nowościach prosto na Twój email

Adres e-mail
e-mail

Zobacz dlaczego strop SMART jest lepszy od Terivy

LEKKI STROP PANELOWY SMART 15/60, SMART 20/60 – to odpowiedź na coraz wyraźniejsze zapotrzebowanie rynku na produkty innowacyjne, minimalizujące czas wykonania stropu, koszty budowy, a także redukujące do minimum błędy wykonawcze.

Oszczędność czasu – niższe koszty inwestycji

Specjaliści firmy Fabryka Stropów opracowali system „2+2”, sprawia on, że dwóch pracowników wystarczy, aby precyzyjnie ułożyć 100 m2 stropu SMART w dwie godziny! Strop SMART zazwyczaj jest układany bezpośrednio z auta ciężarowego, lekkim dźwigiem typu HDS. Lekki Strop Panelowy SMART znacznie przyśpiesza prace budowlane na budowie. Przykładem może być inwestycja realizowana dla KMDDEVELOPER w Daszewicach, gdzie 750 m2 stropu udało się ułożyć w niespełna 16 godzin!

Wygoda montażu

Wybierając SMARTA otrzymujemy bardzo wytrzymały produkt, który już po ułożeniu posiada swoją nośność. SMART nie wymaga podpór, deskowań, jego ułożenie jest bardzo proste zajmuje co najwyżej kilka godzin. W czasie montażu można też wykonywać inne prace na budowie.

Wzorcowa akustyka pomieszczeń

Geometria produktu w połączeniu z wysokiej klasy betonem, sprawiają, że akustyka prezentowanego rozwiązania jest dużo wyższa niż np. w przypadku stropów gęstożebrowych. Poziom izolacyjności akustycznej dla stropu SMART wynosi bowiem 54 dB, jest to wynik o 4 dB wyższy od izolacyjności akustycznej stropów gęstożebrowych typu TERIVA. Podkreślić należy, że różnica 3 dB to dwukrotnie większy komfort akustyczny dla przebywającego w pomieszczeniu człowieka.


SMART jest odporny na błędy wykonawcze

Wykonywanie stropów gęstożebrowych typu TERIVA wiąże się z możliwością popełnienia wielu, brzemiennych w skutki błędów. Wszystkich poniżej opisanych błędów unikamy w przypadku montażu stropu SMART.

  • Brak żeber rozdzielczych w stropie gęstożebrowym.

Pominięcie żeber rozdzielczych w stropie TERIVA lub niewłaściwe wykonanie, może mieć fatalne skutki dla wznoszonej budowli, a w najbardziej optymistycznym scenariuszu doprowadzić do licznych pęknięć i zarysowań. Strop SMART nie ma też żeber rozdzielczych przy których wykonaniu moglibyśmy popełnić błędy.

  • Nieusztywnienie konstrukcji stropu pod ściankami działowymi.

To bardzo częsty błąd. Występuje gdy, ścianki działowe biegną równolegle do belek stropowych. Brak dołożenia dodatkowych belek powoduje późniejsze ugięcia oraz klawiszowanie. Błędu tego nie popełnimy przy zastosowaniu stropu SMART. Obawę o klawiszowanie paneli SMART (tak naprawdę odziedziczoną po kanałowych płytach żelbetowych) minimalizujemy poprzez polecanie dodatku do betonu na wypełnienie przestrzeni w pachwinach (który nadaje mieszance betonowej właściwości ekspansywne) oraz stosowanie siatek antyrysowych. W związku z powyższym, częściej rysy znajdziemy na stropach gęstożebrowych lub monolitycznych, bo będą konsekwencją błędów i zaniedbań na budowie.

  • Niewłaściwe podparcie stropu na czas montażu i betonowania.

W stropie gęstożebrowym typu TERIVA przyjmuje się, że rozpiętość między podporami montażowymi stropu gęstożebrowego nie powinna przekraczać 2 m. Podpór tych nie wolno zbyt wcześnie usuwać – po ułożeniu warstwy nadbetonu trzeba odczekać 2-3 tygodnie, by osiągną on wła-ściwą wytrzymałość. Strop SMART, nie wymaga podpór, deskowań, jego ułożenie zajmuje co najwyżej kilka godzin, a co najważniejsze po położeniu paneli strop ma już swoją nominalną nośność. W ten sam dzień można położyć na stropie np. paletę cegły, do dalszego murowa-nia. W czasie montażu można też wykonywać inne prace na budowie i nie trzeba czekać 2-3 tygodnie na związanie warstwy nadbetonu, której w tym stropie po prostu nie ma.

  • Niewłaściwe zbrojenie stropu.

W przypadku zastosowania Lekkiego Stropu Panelowego SMART, to producent dobiera zbrojenia na etapie wytwarzania prefabrykatu, ekipa wykonawcza nie ma więc okazji do popełnienia błędu.

  • Niewłaściwa pielęgnacja betonu.

Strop SMART nie posiada warstwy nadbetonu, kolejny błąd jest wówczas wyeliminowany.

  • Zatrudnienie niefachowej ekipy wykonawczej.

To ważna uwaga, jednak trudno tego uniknąć ponieważ każdy murarz jest „tylko człowiekiem”, jak każdy z nas popełnia błędy. Aby minimalizować ludzkie błędy wdraża się innowacyjne produkty, tworzy się nowe technologie itd. wszystko po to aby człowiek, nie miał okazji do ich popełniania. Dlatego w krajach rozwiniętych opisywane w polskiej prasie fachowej główne sposoby wykonywania stropów stanowią margines. Rynek eliminuje technologie drogie i błędotwórcze, rynek adaptuje prefabrykaty takie jak Lekki Strop Panelowy SMART.