Facebook

Newsletter

Informacje o nowościach prosto na Twój email

Adres e-mail
e-mail

Produkty powiązane

Firma KONBET od ponad 20 lat cieszy się opinią lidera systemów stropowych w Polsce. Od samego początku istnienia firmy, postawiliśmy na innowacyjność i wdrażanie nowoczesnych technologii. Inwestowanie w przyszłość budownictwa zaowocowało rewolucyjnymi rozwiązaniami, które poszerzają rynek rozwiązań stropowych o materiały ekologiczne, czaso- i energooszczędne oraz podnoszące komfort życia ich użytkowników.

 
Do tych produktów należą m.in.: nadproża strunobetonowe oraz kształtki wieńcowe (pustaki szalunkowe)


Nadproża strunobetonowe

Nadproża to jeden z elementów konstrukcyjnych naszego domu, którego wybór wymaga rozważnej decyzji. Czas ich instalacji decyduje o przyspieszeniu lub zwolnieniu tempa budowy, natomiast parametry obciążeniowe oraz rozpiętość wskazują na jakość produktu i użytą technologię. Dzisiaj radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze nadproży. Belki przykrywające od góry otwory okienne i drzwiowe to właśnie nadproża. Powinny być odpowiednio dłuższe od szerokości planowanych okien lub drzwi. Ich główne zadanie polega na przenoszeniu ciężaru ściany, znajdującej się tuż nad otworem. Zdarza się, że nadproża są projektowane jako fragmenty dekoracyjne ściany, jednak należy pamiętać, że przede wszystkim są jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych domu. Wybór nadproży zależy od rodzaju konstrukcji budynku, jego przeznaczenia oraz szerokości otworu. Dzieli się je ze względu na kształt  i na rodzaj zastosowanego materiału.  Podobnie jak w przypadku stropów, na topie są rozwiązania prefabrykowane, szybkie i lekkie w montażu.

Przy wyborze nadproży należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania – tutaj bardzo istotną rolę gra producent nadproży. Powinien on posiadać wymagane deklaracje zgodności. Kolejną sprawą jest ekonomika wykonania – najdroższe będą rozwiązania tradycyjne  nadproża żelbetowe wylewane na mokro, , następnie nadproża prefabrykowane L-19, które po zestawieniu do siebie trzeba dozbroić i wylać betonem.

Nadproża strunobetonowe KONBET SBN oferowane są w dwóch wymiarach - o wysokości 72 mm i szerokości 115 mm oraz o wysokości 120 mm i szerokości 115 mm. Są lżejsze od tradycyjnych nadproży o kształcie L. Ich rozpiętość sięga do 4,2 m, co eliminuje konieczność wylewania długich belek   „na mokro”. Cechują się łatwością montażu  oraz wysoką funkcjonalnością, można je stosować w przesklepieniach otworów drzwiowych  w ściankach działowych, w bramach garażowych  i wielu innych miejscach – bez konieczności dodatkowej pracy. Nadproża strunobetonowe KONBET SBN, wystarczy ułożyć obok siebie i można murować dalej. Dla inwestorów ważna może okazać się możliwość montowania kaset z roletami bez obawy o zmniejszenie powierzchni przeszklenia. Warto jeszcze wspomnieć o niezwykłej rozpiętości nadproży strunobetonowych KONBET SBN, sięga ona do 4,2 m przy czym najdłuższe nadproża L-19 mają tylko 3,6 m rozpiętości. Ta cecha ma szczególne znaczenie w montażu np. bram garażowych. Powszechnie wiadomo, że oszczędność na elementach konstrukcyjnych, takich jak stropy, fundamenty i nadproża jest zwodnicza. Warto natomiast poszukać rozwiązań, które skrócą czas budowy, a co za tym idzie, obniżą koszty montażu i zmniejszą ilość zużytych materiałów. Nadproża prefabrykowane, szczególnie te, które nie wymagają zalewania betonem układa się szybko i bezproblemowo – są to przyszłościowe rozwiązania, które nie bez powodu zyskują coraz więcej zwolenników.


Budowanie kształtkami wieńcowymi

W myśl zasad sztuki budowlanej i budowy stropów, na ścianach konstrukcyjnych należy wykonać wieńce żelbetowe. Zbrojenie wieńców powinno składać się co najmniej z trzech prętów (zaleca się stosowanie czterech prętów) o średnicy 10 mm lub więcej jeżeli świadczy o tym projekt. Strzemiona o średnicy 4,5 mm powinny być rozmieszczone co 250 mm. Zbrojenie wieńców zaleca się projektować tak, aby górne podłużne pręty wieńca znajdowały się około 30 mm poniżej górnej powierzchni stropu. Umożliwi to ułożenie zbrojenia podporowego i właściwe jego otulenie betonem.

Wieniec stropowy ma za zadanie usztywnienie konstrukcji budynku i rozłożenie obciążeń z konstrukcji stropowej. Zastosowanie kształtek wieńcowych zapewnia równomierny rozkład obciążeń przekazywanych na mur przez strop oraz wyklucza element czasochłonnego deskowania wieńca.

Rodzaje kształtek wieńcowych

Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań w dziedzinie kształtek wieńcowych. Najbardziej popularne, to te które usprawniają proces zbrojenia wieńca.

Pustak szalunkowy (kształtka wieńcowa) typu L– element wykonany na bazie keramzytu służący do obmurówek wieńca stropowego bez konieczności stosowania szalunku drewnianego, jak i również ryglowania belek stropowych w celu wykonania wieńca opuszczonego poniżej stopki belki.
Pustak szalunkowy typu C – element uzupełniający do pustaka szalunkowego typu L do zastosowania na mury wewnętrzne.
Pustak szalunkowy typu U – kolejny produkt uzupełniający gamę pustaków szalunkowych, służący do wykonywania wieńców żelbetowych np. pod więźbę dachową i nadproży.
Narożnikowe pustaki szalunkowe (kształtki wieńcowe) - dotychczas przy wykonywaniu szalunku wieńca niezbędne było odpowiednie dopasowanie, cięcie i ułożenie dwóch osobnych kształtek prostych w narożniku budowli lub szalowania z użyciem desek. Użycie gotowego pustaka kształtki wieńcowej narożnej  wewnętrznej lub zewnętrznej eliminuje te czynności, przyczyniając się do redukcji czasu pracy i co najważniejsze finalnych kosztów obiektu.

Wady i zalety kształtek wieńcowych

Kształtki wieńcowe wprowadziły pewną rewolucję jeśli chodzi o budownictwo. Zapewniają usprawnienie budowy przez wyeliminowanie deskowania. Kształtki te można stosować przy każdym rodzaju stropu i muru. Zwiększają również bezpieczeństwo podczas prowadzonych prac budowlanych. A przede wszystkim zapewniają równomierny rozkład obciążeń przenoszonych ze stropu na ścianę, co likwiduje ewentualność powstawania pęknięć i rys na ścianach.  Zastosowanie tego typu rozwiązania poprawia również estetykę wykonania wieńca, ponieważ kształtki wieńcowe nie wymagają późniejszego wyrównywania.

Ograniczenie szerokości wieńca to jedyna wada kształtek wieńcowych.      

W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że  tego typu rozwiązanie jest dużo tańsze niż tworzenie wieńca na zasadzie deskowania, a do tego mniej pracochłonna. Pustaki szalunkowe typu L (kształtki wieńcowe) to tani materiał, który z powodzeniem zastąpi tradycyjne deskowanie stropów i wieńców. Drewno nie będzie nam potrzebne, a prace przebiegną o wiele szybciej.